Välkommen till internet

Hej Cecilia, och varmt välkommen till internet! Hoppas du kommer tycka lika mycket om det som jag gör. I veckans fokus säger du: ”Visst är det en ny värld med nya förutsättningar”. Ja, visst är det.

Och visst känns den moraliska debatten kring fildelning lite stampande. Vi har fått samma filosofilektioner om och om igen sedan napstertiden, och det var mer än tio år sen nu. Upphovsrätten är inte en förlängning av äganderätten. Vi riskerar ett övervakningssamhälle. Och så vidare.

Så låt oss istället tala om de nya förutsättningarna. Vilka är de och hur påverkar de idébaserade ekonomiska system?

I veckan kom nyheten att datajätten Sun köpt det svenska företaget MySQL, som gör databasteknik. Fokus hemsida använder tekniken. Typ alla hemsidor i världen använder tekniken. Sun kallar det sitt viktigaste förvärv någonsin. Varför? För att källkoden är öppen. Öppen som i inte inlåst i upphovsrätt.

Rota runt lite i webvärlden och upptäck att dess ryggrad består av öppen kod. Webservern Apache, publiceringssystemetWordpress, operativsystemet Linux och så vidare. På några få år har den öppna källkoden nästan helt tagit över internet. Varför? För att den inte är upphovsrättsskyddad. Alla kan använda, återanvända, vidareutveckla och anpassa den.

En annan grej du nämner i intervjun: ”Jag tycker det låter som en ganska naiv utopi att människor skulle skapa i samma utsträckning om det inte fanns någon ekonomisk vinning i det. Även konstnärliga eldsjälar måste ju ha mat på bordet.”

Du kanske har rätt, eller inte… En snabb surfrunda tycks tala för att de stora folkmassorna är mer intresserade av andra valutor än pengar. Typ kärlek och respekt. Eller kolla runt i den vanliga vilda världen. Även där tycks många bara vilja få sitt dagsverke överstökat så att de kan ägna sig åt andra värden.

Men visst, mat, kablar, datorer och sånt ska köpas och någonstans måste reda pengar in. Men varför är det upphovsrätten som ska hiva in dessa? Det verkar varken du eller någon annan kunna förklara.

Sun betalade 6,3 miljarder för MySQL. Dess skapare har mat på bordet för ett tag framöver. Så har även alla de människor som utvecklar och sköter de drygt tio miljoner installationerna av MySQL.

De må vara konstnärliga eldsjälar eller inte. Det har inget med saken att göra. Vad jag vill komma till är att det finns massvis med pengar att tjäna om man är beredd att utmana sina föreställningar om hur man ska tjäna dem.

Jag säger inte att öppen källkod är samma sak som öppet innehåll. De experiment som försöker applicera dessa principer på film, musik och sånt är fett conceptuella, och inte alltid helt lovande.

Vad som däremot är gemensamt är den bakomliggande ekonomiska verkligheten. Tidigare supertunga kostnader som distribution och marknadsföring har försvunnit. Nya sätt att organisera arbete tillkommit. Värdekedjan har förändrats radikalt. Pengaflödet följer helt andra fåror.

Och det är sant som du säger, Sverige ligger efter i lagstiftningen. Liksom resten av världen. Lagstiftningen försöker trycka tillbaka pengarna till ställen där de brukade, men inte längre vill vara. Med stora mängder brutal juridisk råstyrka kanske man kan lyckas, fast vad skulle vara vunnet med det? Och priset för det har som sagt redan diskuterats en hel del.

Den som försöker bekämpa denna ekonomiska verklighet kommer slå sig blodig mot väggen, slänga bort allt sitt kapital på ingenting, och missa alla bra investeringar. Till slut kommer man stå med tomma fickor och fatta att man satsat på fel häst.

Den öppna koden har en läxa att lära ut: I den nya ekonomin skapas värde genom att koppla samman människor och marknader. Pengar tjänas i ekosystem av gemensamma intressen. Rollfördelningen är betydligt mer nyanserad än upphovsman/konsument. Sätten att tjäna pengar är många, men upphovsrättshandel är inte ett av dem.

Som mediaföretag skulle jag vara väldigt orolig om mina grejer inte kopierades, för det skulle betyda att jag är irrelevant för människor och inte har någon marknad att verka på.

Det är samhällsekonomisk självspäkning att bevara upphovsrätten i sin nuvarande form, närmast självmord att stärka den. Låt oss istället prata om hur vi kan revolutionera värdekedjor och effektivisera ekonomier.

internet_jao.jpg

På bilden: Jag och mina etniska vänner.

Uppdatering: Nu har bubblegeneration skrivit om MySQL affären och den nya mediaekonomin. Missa inte.

    • En kommentar

    • Perty skriver:

      Härligt!

      Mycket bra skrivet!

      Hela Renfors rapport bygger på ”bedömningar” som inte har någon grund. Hela kapitel 10.1 är bara påståenden.

      Jag citerar:

      ”Utan det upphovsrättsliga systemet skulle en upphovsman vara hänvisad till att få ut hela ersättningen för sitt arbete och för verkets förväntade värde när det första gången förs ut på marknaden.”

      ”…betydande investeringar som ofta måste göras i produktionen av upphovsrättsligt skyddade alster. Flertalet att [!] dessa investeringar skulle sannolikt inte göras om inte rättighetshavarna fick betalt.”

      ”Om inte rättighetshavarna ges skydd för sina prestationer utarmas kulturproduktionen”

      ”Att betalning sker för användandet av upphovsrättsligt skyddat material är därför en förutsättning för arbetstillfällen för upphovsmän … och utövande konstnärer… ”

      ”Genom det upphovsrättsliga systemet främjas kreativt skapande…”

      ”Att rättighetshavarna får betalt för nyttjanden i dag innebär att det kan produceras ny film och musik i morgon.”

      Osv…

      Sen har de inte utvärderat eller ens frågar våra nordiska granländer huruvude deras hårdare tag mot fildelare har fungerat.

      Och det är denna rapport som de vill skapa nya lagar kring.