Stackars Sören
De rödgröna sades ha ett ointagligt försprång. Statsvetare är inte alltid så pålitliga som orakel.
Statsvetaren Sören Holmbergs uttalande i december: »Ser man till statistiken är det nog redan kört«, om alliansens förutsättningar, var ingen lysande spådom.
Men till hans försvar får man säga att han knappast kunde förutspå socialdemokraternas problem som skulle komma.
Ohly inne, Ohly ute, Ohly inne igen. Och socialdemokraterna i Skåne verkar nästan vilja att de årliga spadtagen för att avskilja länet till att återigen tillhöra Danmark, ska gå djupare. Dessutom har LO slarvat bort möjligheten att elda massorna med utfall mot höga löner och bonusar till giriga chefer.
Kan det vara det dåliga självförtroendet som spökar? Att helt plötsligt inte vara störst. Eller chocken av att efter ett långt, nästan oavbrutet styre, helt plötsligt vara i opposition.
Nu har i alla fall alliansen gått om i de senaste mätningarna. Enligt Sören Holmberg var allianspartierna tvungna att göra bättre ifrån sig än någon annan regering tidigare har gjort, för att det skulle kunna hända. Men se det behövde de ju inte alls.
Reinfeldt, Olofsson, Hägglund och Björklund behövde bara luta sig förnöjt tillbaka och låta Lundby-Wedin, Ohly och de andra göra jobbet.











2 kommentarer
Linda Eriksson cterar själv Sören Holmberg: »Ser man till statistiken är det nog redan kört«
Det var alltså ingen spådom alls. Det var ett statistiskt konstaterande. Statistik har sina begränsningar men det är väl inget att hoppa på Sören för?
Och angående de två sista styckena: Eftersom det är oppinionsmätningar du åsyftar är det ju relationen mellan de olika partiernas sympatisörer som är det intressanta. ”Att göra bättre ifrån sig” kan med andra ord mycket väl innebära ”att inte göra något alls”. Det beror helt på vad oppositionen gör.
Min känsla de senaste valen av Sören Holmberg är att han sympatiserar med socialdemokraterna. Och det får han väl göra, men jag tycker att det varit lite väl tydligt för den roll han har och som en av landets främsta statsvetare.