Nya fokus.se är född

Från och med nu kommer ni att möta en sajt med material som är mer aktuellt och som uppdateras kontinuerligt.

Ni kommer förhoppningsvis att uppskatta alla hänvisningar till artiklar och blogg­inlägg, både på fokus.se och andra ställen, som handlar om just det ämne du är intresserad av.

Ni hittar också hänvisningar till de källor vi använt oss av i våra artiklar. Utöver det kommer vi att ge er inblick i det redaktionella arbetet på Fokus.

Redan innan nya sajten hunnit sjösättas nåddes vi av nyheten att fokus.se tillsammans med makthavare.se blivit nominerad till Tidskriftspriset i klassen »årets tidskrift digitala medier«.

Daniel Hamrin heter vår annonsförsäljningschef och han är nominerad till priset »Årets annonssäljare«. Daniel och hans gäng har lyckats med att hitta nya annonsörer när gamla fallit ifrån på grund av de kärva ekonomiska tiderna.

Tack Daniel för att ni ger oss på redaktionen förutsättningarna att leverera fördjupande journalistik!

    • En kommentar

    • Annika Beijbom skriver:

      Vad fint det har blivit! Var på språng förra veckan när ni lanserade så har hunnit kolla in ordentligt först nu. Det är många med mig som tycker att Fokus är Sveriges i särklass bästa tidskrift och ingen är gladare än jag att ni ägnat fokus.se mer uppmärksamhet. Nu får jag papperstidningen hem igen också..
      Många hälsningar
      Annika Beijbom
      (-nöjd pren!-)