nyh-forsakringskassan

Myndighetsmatchen

Svenskarna älskar Skatteverket trots världens näst högsta skatter. Hur är det möjligt?

Två myndigheter. Den ena har till uppgift att driva in skatter från enskilda och företag. Den andra jobbar i andra änden av välfärdssamhället med att dela ut bidrag i olika former. Båda verksamheterna innebär många kontakter med medborgarna. Skatteverket kommer de flesta i kontakt med åtminstone en gång per år när deklarationen ska lämnas in. Försäkringskassan hör man av sig till när man är sjuk, föräldraledig eller av någon annan anledning är i behov av ekonomiskt stöd. Storleken på anslag och antal anställda skiljer sig inte nämnvärt åt.

Men där upphör likheterna. För medan Skatteverket ständigt placerar sig i topp i olika förtroendemätningar, så abonnerar Försäkringskassan på bottenplaceringar.

Tre undersökningar, alla genomförda före den senaste tidens kritikstorm mot Försäkringskassan, visar entydigt hur svenskarnas förtroende för Försäkringskassan är lågt och sjunkande, medan Skatteverket ligger i topp med service och kundvänlighet som paradgrenar.

SOM-institutet i Göteborg mäter regelbundet allmänhetens inställning till offentlig service och publicerade i veckan en rapport om svenskarnas förtroende för tolv myndigheter. Där mäts förtroende utifrån tre faktorer: utvärdering av egna erfarenheter, det allmänna opinionsklimatet och en värdering av hur viktig verksamheten uppfattas av den tillfrågade. Försäkringskassan får underkänt i alla tre avseenden. Från att ha legat på plus under 1990-talet har Försäkringskassan under 2000-talet sjunkit ned på minus på förtroendemätaren. Särskilt i fråga om bemötandet från myndighetens personal har svenskarnas förtroende sjunkit.

– Något har hänt, den här bristen på förtroende avspeglar en tydlig samhällstrend, säger rapportens författare Sanna Johansson vid Göteborgs universitet.

På Svenskt kvalitetsindex mätning av hur nöjda myndigheternas kunder är utifrån förväntningar, kvalitet och förtroende har Försäkringskassan på ett år sjunkit mer än någon annan myndighet, på service och tjänster, nöjdhet och lojalitet. Jämfört med förra året har förväntningarna på Försäkringskassan höjts medan omdömena i alla andra kategorier har sjunkit. Skatteverkets kunder har inte varit så nöjda sedan 1998.

I Företagarnas årliga rankning av sju myndigheter har Försäkringskassan fått jumboplatsen efter att ha legat i mittenligan så sent som 2007, medan Skatteverket ligger i topp strax efter Bolagsverket. Skatteverket har tätast kontakt med företagen och lyckas också bättre i sin service, enligt Företagarna.

Skatteverket har under lång tid satsat offensivt på direktkontakt och personlig service. Utskick till de skattskyldiga åtföljs av namn och telefonnummer till ansvarig handläggare som faktiskt svarar i telefonen. En person som missat att skicka in sin deklaration berättar att han blev uppringd av en handläggare som med förstående tonfall sa: »Du, det här är inte så krångligt. Sätt dig ned så ska vi gå igenom det tillsammans så blir det rätt och avklarat.«

Beskrivningen ligger ljusår från vittnesmålen om Försäkringskassans månadslånga väntetider och opersonliga bemötande.

Förklaringarna till Försäkringskassans dåliga betyg är flera. I likhet med Arbetsförmedlingen och socialtjänsten tillhandahåller Försäkringskassan behovsprövade tjänster, och det i sig leder i regel till kritiska kunder.

– Vårt uppdrag är att fatta korrekta beslut och där ingår också att neka folk ersättning när förutsättningarna inte är uppfyllda, säger Försäkringskassans informationschef Inger Dunér.

Men att samla in världens näst högsta skatter borde rimligtvis också leda till en och annan missnöjd medborgare, och skillnaden mellan Försäkringskassan och Skatteverket när det gäller folks förtroende handlar också mycket om strategiska satsningar på image, kundvänlighet och service.

Medan Försäkringskassan har fastnat i 1900-talsmässig byråkrati har Skatteverket under många år satsat långsiktigt på tillgänglighet och modern service.

– Försäkringskassan har missbedömt behoven av service och direktkontakt. Skatteverket har lyckats identifiera rätt exakt vad folk behöver och är intresserade av, säger statsvetaren Sanna Johansson som skrivit SOM-rapporten om myndigheternas förtroende.

Svenskarnas förtroende för sina myndigheter verkar alltså bero mindre på vad myndigheterna faktiskt gör och mer om hur de gör det. Det går att bli mer populär på att ta pengar än på att dela ut.

Prenumerera på Fokus!

41 nummer av Fokus för bara 975 kronor!

8 comments

  • Peter skriver:

    En undran om det är samma personer som rankar skatteverket högt och som ger försäkringskassan bottenbetyg. Kan det inte vara så att det är samhällets övre skick som har krångliga skatteärenden som ger gott betyg till skatteverket, medan det är personer med svag privatekonomi och som behöver pengarna snabbt som rankar försäkringskassan i botten. Detta är en fråga, är det någon som vet ?

  • NamnKarin Tufvander skriver:

    Hur kommer det sig att Försäkringskassan är den enda myndighet som inte godtar läkarintyg? Skattemyndigheten gör det, Trafiksäkerhetsverket gör det, min arbetsgivare gör det, men inte Försäkringskassan! De skall ha en egen granskare av inkomna läkarintyg. En anonym person, visserligen namngiven, men inget mer. En person som dessutom vägrar att träffa de människor som intygen handlar om, eftersom han/hon då kan förlora sin ”objektivitet”, enl uppgift.Objektiv/neutral kan man vara när det gäller kön, nationalitet, bakgrund med mera, men man måste också vara i besittning av ett visst mått av empatiförmåga för varje individ, för att kunna göra ett bra jobb i ”människobranschen”.

  • Namn:Dan Savik skriver:

    Eeh…jaså folk älskar Skatteverket? Mina känslor för dom är inte direkt översvallande, men loggan är snygg:)

  • Göran Fredriksson skriver:

    Skatteverket kan många vara nöjda med därför att man vet att de verkligen vill utföra det uppdrag som de har fått. De har även en strävan till rättvisa även om det finns en del rötägg och knäppa attityder inbyggda i myndighetskulturen, mest som ett utflöde av 68-vänstern. Det visades tydligt av en f.d. skattebyråkrat, Mikael Wokander, i boken ”Skattmasens manifest”. MW är av den ännu äldre stammen, från den tid som det var rättsäkerhet som stod i fokus. MW:s beskrivning av 68-vänsterkulturens fokus skulle jag kunna sammanfatta i uttalandet att de skattskyldiga skall åtminstone lära sig vem det är som bestämmer. Den nuvarande generaldirektören, Mats Sjöstrand synes dock ha rensat ut det mesta av 68-vänsterkulturen från skatteverket.

    För den andra sidan, bidragsmyndigheterna, är misstroendet kompakt. De slafsas för mycket med bidragen. Noll koll verkar vara en sammanfattning, dock ser jag tecken på skärpning.

    Sett i det ljuset framstår skatteverket numera som en rättvisans fyrbåk på området, medan bidragsmyndigheterna i stort kan bete sig som de vill. Jag vill gå så långt som att påstå att en stor del av Sveriges problem skulle i ett slag lösas om skatteverket utses som huvudman även för alla utbetalningar av bidrag. Fem års anställning med skatteindrivning borde vara ett krav på varje person för att få betala ut bidrag. Förmodligen skulle även förtroendet öka för den regering som kan komma att driva frågan.

    Ett stort problem är att staten behandlar dem som bär upp samhället, skattebetalarna, mycket sämre än dem som försörjs av samhället. Detta är ohållbart i längden.

  • Daniel skriver:

    ”att samla in världens näst högsta skatter borde rimligtvis också leda till en och annan missnöjd medborgare”

    Ja, det gör det ju, men vi andra, den absoluta majoriteten, betalar gärna vår skatt eftersom vi ser att den går till bra saker. För det mesta. Men det är klart, fortsätt skapa samma kaos i övriga myndigheter som i Försäkringskassan så sjunker säkert även viljan att betala för oredan. Kanske är det precis vad moderaterna vill?

  • NamnBettan skriver:

    visst, jag håller med alla föregående talare

  • Johan skriver:

    Kan det hänga samman med hur mycket skatt dom ”snor” av enskilda medborgare?
    Själv har jag redan betalat er än 150 000 Kr i olika skatter, och det är bara februari..
    Jag kan inte med bästa vilja påstå att jag är ”nöjd”!

  • [...] Besök webbplatsen [...]

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*