Varje jul kräver sin egen kris och i år är det inte importerad glögg eller lussekatter med falsk saffran som skapar den. Nej, julen 2025 hotas av ansjovisbrist. Butikshyllorna gapar tomma medan folk frenetiskt letar efter burkarna som gör Janssons frestelse till en självklarhet på varje julbord värd namnet. Varför? Jo, det fångades mindre mängder skarpsill förra året (insatsvaran till anjovis) och eftersom konserverad anjovis måste lagras i flera månader innan den kan säljas minskade utbudet.
Följden syns tydligt på andrahandsmarknaden. Dagens industri rapporterar att ansjovisburkar säljs på Tradera, Blocket och Facebook Marketplace, ibland för upp till 1200 procent högre än normalt butikspris. En säljare på Tradera erbjuder exempelvis tio burkar Grebbestads Ansjovis Original med ett utropspris på 4 000 kronor.
Stjärnkocken Leif Mannerström är irriterad över prischocken, men framför allt hamstringen: ”Jag tycker att det är onödigt. Köp det du använder, och förbruka det och njut av det.”
Ett tips för den som gillar att planera är att handla ansjovis redan i januari, när priserna är lägre, och sedan spara burkarna till december. På så sätt både säkrar du din Jansson-upplevelse och kan tjäna en slant på näthandel. Men det finns sätt att kringgå bristen; vissa tillverkare har lanserat ersättare som ansjoviskryddad sill och vad som möjligen är Sveriges dyraste livsmedelsbutik – Sabis i Fältöversten på Östermalm i Stockholm – rear ut ett stort parti för tio kronor burken.