“Det var tänkt att vara en film, inte en dokumentär!” Det är nu 20 år sedan Mike Judges dystopiska komedi Idiotrepubliken chockade världen. “Så illa kommer det väl ändå inte bli”, tänkte biopubliken när de såg hans satiriska framtidsvision. Men så illa blev det.  

Judge inspirerades av Cyril M. Kornbluths 75-årsfirande novell The Marching Morons (1951) som utspelar sig i en fjärran framtid där etern är fylld av hypersexualiserad reklam och hjärndöd underhållning. Människorna tycks drabbade av koncentrationssvårigheter en masse och beter sig obegripligt och oberäkneligt. Den idiotiska massan har tagit över världen och gjort intelligentian till slavar, som slavar för att se till samhället fungerar.

En bakgrund till utvecklingen är att de som har något i huvudet har lagt tid och pengar på att utbilda sig och göra karriär och därför skjutit alldeles för länge på att skaffa barn (känns det igen?). Samtidigt har de mer sorglösa förökat sig som kaniner. Följden har blivit att IQ-nivåerna rasat till den grad att jorden nu befolkas av fem miljarder “idioter” som servas av tre miljoner smartskaft som sliter hårt för att inte få allt att kollapsa. Till sin hjälp har de långt utvecklat automatisering och AI-teknik, vilket gör att exempelvis sjukvården fungerar utan läkare. Men idioternas ständiga överkonsumtion är ändå på väg att ödelägga jorden när resurserna inte räcker till.

President Dwayne Elizondo Mountain Dew Herbert Camacho åker runt på sin enorma trehjuling i Mike Judges Idiotrepuliken. Foto: Allstar/20th Century Fox/Van Redin

I Judges filmversion tillförs nya element. 500 år in i framtiden kan människor inte längre formulera sig i fullständiga meningar och skriver endast med emojis för att försöka förklara de mest komplicerade förhållanden. USA:s president är den tidigare showbrottaren och tv-kändisen Dwayne Elizondo Mountain Dew Herbert Camacho som styr landet med järnhand, men utan hjärna. Följden av det är att Amerika är på väg mot en stor livsmedelskris när miljö- och jordbrukspolitiken missköts. Mot intelligenta människor är man misstänksam och skickar dessa till fördumningsanstalter när de ger sig tillkänna genom sina kritiska frågor.  

I USA har Idiotrepubliken återkommit som ett varnande exempel i debatten ända sedan Donald Trump ställde upp i presidentvalet 2016. Han har kommit att betraktas som verklighetens Camacho, en lynnig dokusåpakändis i Vita huset. Vi kan nu i realtid se hur automatisering och AI-utveckling omvandlar arbetsmarknaden och gör till och med studenter och forskare lata. Både läs- och skrivkunnigheten – och därmed människors förmåga att tänka – försämras i utvecklade länder. 

President Donald Trump har jämförts med den fiktive presidenten Dwayne Elizondo Mountain Dew Herbert Camacho i Mike Judges humoristiska dystopi Idiotrepublilken (2006). Foto: Allison Robbert/AP

Hur kunde det bli så här? De stora historiefilosoferna ger skilda besked. Tyskarna Hegel och Marx ser det som en fas i den dialektiska utvecklingen – den förfinade anden kommer att förlösas ur den tillfälliga idiotin, eller så genomlever vi det senkapitalistiska samhällets sista dagar. Enligt landsmannen Spengler är den västerländska civilisationen ofrånkomligt döende. Likt en växt tömd på livskraft vissnar den nu och förmultnar för att ge plats för en ny blomstrande kultur.   

Enligt italienarna Vico och Croce är vi på cyklisk väg tillbaka till barbariet. I vår tidsålder av ironi, demokrati, jämlikhet och populism är inget längre sant och heligt. Människorna kommer därför att överge vetenskapen och återvända till gudarna. En ny religiös och mytisk tid står för dörren. 

Britten Toynbee befarar att bandet mellan eliterna och folket nu slutligen gått av. När ledarna inte längre är kreativa nog att lösa samhällets utmaningar kan de inte heller leda och inspirera massorna. Dessa blir alienerade och förbittrade. De börjar reaktionärt idealisera det förflutna (högernationalism), progressivt bejaka framtiden (woke-revolution), bli fullständigt desillusionerade och fly verkligheten (in i realitysåpornas och influerarnas värld) eller finner en ny religion (kanske islam?) som likt tidigare i historien blir början på en ny civilisation.

Toppbild. Dwayne Elizondo Mountain Dew Herbert Camacho, Chrippa Lundell och Donald Trump. Foto: 20th Century Fox/TT/AP

***

Få 6 månaders obegränsad läsning – för bara 79kr

Månadens erbjudande

Obegränsad tillgång till allt innehåll på fokus.se och i appen
Nyhetsbrev varje vecka
Avsluta när du vill

Få 6 månaders obegränsad läsning – för bara 99kr

Missa inte detta erbjudande!

Obegränsad tillgång till allt innehåll på fokus.se och i appen
Nyhetsbrev varje vecka
Avsluta när du vill