Blue Lights har vad Tunna blå linjen saknar
I tv-serien Blue Lights får vi följa den nordirländska polisens kamp och utsatthet i ett samhälle traumatiserat av religiöst och politiskt våld. Nu väntar vi på en svensk motsvarighet.
I tv-serien Blue Lights får vi följa den nordirländska polisens kamp och utsatthet i ett samhälle traumatiserat av religiöst och politiskt våld. Nu väntar vi på en svensk motsvarighet.
I februari 2023 blev polismannen John Caldwell skjuten framför sin son vid idrottsanläggningen i Omagh i Tyrone där han tränande ett pojklag i fotboll. Han överlevde och förövarna misstänkts tillhöra Nya Irländska Republikanska Armén, en militant separatistisk republikansk och katolsk organisation. Elva personer har nu åtalats för iblandning i mordförsöket.
Caldwell är bara en i mängden av alla de nordirländska poliser som utsätts för hot och våld. Under året som gick angreps över 2 500 poliser, nio om dagen. 64 poliser skadades i juni under en veckas svåra kravaller, de angreps med bensinbomber, tegelstenar och fyrverkeripjäser.

I tv-serien Blue Lights (2023–) skildras den brutala vardagen för polisen i Belfast. De befinner sig i en extrem utsatthet, det finns stadsdelar där ensamma patruller inte kan verka, när som helst kan oroligheter brisera och de tvingas retirera och lämna stadens invånare mer eller mindre i händerna på gangsters och våldsverkare. Inte ens i sina egna hem går de säkra.
Under ytan kokar ännu efterdyningarna av “The Troubles”, den 30 år långa väpnade konflikten mellan katoliker och protestanter som kostade över 3 500 nordirländare livet och skadade nära 50 000. Dissidenterna, de militanta katolska och protestantiska grupper som inte åtlyder fredsavtalet 1998 har delat upp Belfast mellan sig (under konflikten pågick i praktiken etnisk rensning när katoliker respektive protestanter i minoritet tvingades flytta från sina hem) och kontrollerar nu droghandeln och den undre världen. Missbruk, arbetslöshet och social utsatthet är också bränslet för fortsatt våld.

Den religiöst, kulturellt och politiskt färgade kriminaliteten gör den särskilt explosiv. Det handlar inte bara om kriminella gängs maktkamp mot samhället och rättsstaten, utan en krig mot den brittiska “kolonialmakten” och om identitet och de djupaste andliga värden.
Hela tiden kommer den såriga historien upp till ytan. Polismaktens samarbete med protestantiska grupper gentemot katolikerna är en ständig källa till misstro och samtidigt förväntad empati och lojalitet. Traumat efter polisens övervåld och den brittiska “ockupationsmaktens” förtryck finns kvar och göder ett ständigt ressentiment. Samtidigt fortsätter kohandeln med gangsters och dissidenter för att uppnå tillfälliga polisiära mål eller bara få lugn och ro. Den nordirländska polisen kan inte två sina händer, utan skiter ständigt ner sig med den kriminalitet den är ålagd att stävja.

Som svensk känner man igen gängvåldet i Blue Lights, även om det har en annan karaktär och bakgrund. Här har det på senare år skildrats i tv-serierna Snabba Cash (2021–2022) och Taelgia (2023), den förra i ett uppskruvat och något förskönande uttryck, den senare i föredömlig realism.
Att den svenska polisen officiellt blev förtjust i tv-serien Tunna blå linjen var ett varningstecken, det blev också en tunn såpa. Ambitionen att skildra Malmöpolisens vardag var lovvärt, men gick förstås omgående i väg ner sig i värdegrundsträsket.

Tidens stora svenska kriminalgåta om hur en systemhotande gängbrottslighet kunnat växa fram i “världens tryggaste land” (numera rankat på plats 35 av Global Peace Index, efter Montenegro och före Polen) med kapacitet att rekrytera barnsoldater, undveks skickligt. I stället jagades en serievåldtäktsman med svensk medelklassbakgrund, när över 60 procent av alla svenska våldtäktsmän har invandrarbakgrund. En vältränad svart lesbisk kvinnlig polis blev svårt misshandlad av en neddankas malmöitiskt a-lagare, inte av ungdomsligister i samband med ett ingripande i Rosengård. Det var inte heller korankravaller man hade att ta itu med, utan förstås våldsamma fotbollssupportrar från utlandet.

I Blue Lights möter vi den krassa verklighet nordirländska polisen har att hantera, i Tunna blå linjen (2021–2024) skildrades den polisvardag som passade in i “Sverigebilden”. Även för svenska poliser blir tillvaron allt farligare. Hälften av dem hade utsatts för hot eller våld under det senaste året, visade Polisförbundets undersökning.
På TV4 Play kan man nu se alla de tre säsongerna av Blue Lights, passa på medan det ännu är möjligt!
Toppbild. Siân Brooke spelar den engelska polisen Grace Ellis i tv-serien Blue Lights. Foto: BBC/Two Cities Television
***