I tv:s underhållningsprogram hade hon sina största framgångar
Eva Bysing, skådespelare, dog den 26 september. Hon blev 82 år gammal.
Eva Bysing, skådespelare, dog den 26 september. Hon blev 82 år gammal.
En bysing är på gotländska ett övernaturligt litet skogsväsen. Det lockar människor att gå vilse. Den som får syn på en sån i skogen får sin syn förvrängd och hittar inte hem igen. Om man drabbas kan man dock, genom att vända ett plagg ut och in, återfå normal syn. Är det alltså från Gotland som Eva Bysing fått sitt namn?
Nej. Hon föddes i Västerås krigsåret 1943 som Eva Eriksson. Efternamnet bytte hon senare, när hon gift sig med stadens stjärnfotograf, till Larsson. Men efter några framgångar i teaterpjäser och revyer fann en manager att både namnet Eriksson och Larsson var för alldagliga. ”Varifrån i Västerås är du?”, löd frågan. Svaret: ”Det heter Bysingsberg”, en by med 32 invånare alldeles utanför tätorten. ”Då heter du Bysing från och med nu”, fastställde PR-mannen.
Hon var utbildad förskollärare när hon 1966 upptäcktes av Thore Skogman. Denne hade uppdraget att till tv-programmet Hylands hörna hitta en ”kvällsvärdinna”, vad det nu kan vara, och tv-folket fick upp ögonen för hennes charm. Det blev starten på en lika framgångsrik som brokig karriär i showbiz. Bysing skivdebuterade någon månad senare med en låt som Skogman skrivit åt henne och som hade det lätt bisarra namnet ”Jag kommer från Västmanland”.
Snart ingick Bysing i Riksteaterns ensemble och spelade i musikaler och operetter. När hon gjorde huvudrollen i Glada änkan var musiken den gamla vanliga, men den glada änkan hade blivit den sexiga änkan: Bysing poserade topless och delar av handlingen förlades till en herrbastu. Textraden ”håll mig kär” ändrades till ”håll mig där” och recensenterna enades enligt tidsandans krav om att Franz Lehárs sensuella musik mådde bra av erotiskt klarspråk. Med Bert-Åke Varg gjorde hon succé med showen Fint som snus och engagerades i revyer med dåtidens stora stjärnor.
Men det var i tv:s underhållningsprogram hon hade sina största framgångar. Hon fanns med i program som Gäster med gester, Lita på mig och Har du hört den förut?. På nittiotalet återförenades hon så med Bert-Åke Varg i SVT:s långkörare Rederiet. Den började sändas 1992, nådde snabbt miljonpublik varpå nya halvårssäsonger producerades. Bysings roll var en handfast servitris som kämpade med både kärlekslivet och spelmissbruk. Men hon fick inte vara med i alla de 318 avsnitten ända till sista programmet sändes i april 2003. Avskedet från serien blev nämligen inte alls vad hon hade hoppats på. Bysing ”skrevs ut”, som det hette på tv-språk. Det är detsamma som att få sparken. Hon kritiserade produktionen och sa att ”det är förvånande att så många manliga författare inte vågar tala fram den mogna kvinnan, inte klarar av att handskas med kvinnor i en stark ålder. De som vågar det ska höjas till skyarna!” Även Kim Anderzon och Lena Strömdahl ”skrevs ut”.
Efter Rederiet trappade hon ned och ägnade mer tid åt jazzmusikern Bengt-Åke Wallin som hon hade gift sig med 1980. Hon uppträdde ibland också som sångare i hans band och gästspelade i olika nyårsrevyer. Eva Rydberg anlitade henne på Fredriksdalsteatern liksom Berndt Egerbladh i Riksteaterns kabaréer. Hon tävlade också i frågesporten På spåret i SVT tillsammans med Peter Harryson. De kammade hem en andraplats.
Eva Bysing valde att helt dra sig tillbaka från rampljuset när hon blivit äldre och sa: ”Jag ångrar det inte en sekund. Bengt-Arne och jag kände båda två att vi måste ta vara på den tid vi har.” En enda gång fotograferades hon därefter på röda mattan: när hon och maken gick på utdelningen av Polarpriset 2015. Det var några månader före Wallins bortgång, 89 år gammal.
Bysing talade i intervjuer direkt efter dödsfallet om en ”förlamande sorg”, men hon återfick sitt goda humör och sa mot slutet att ”jag trivs med livet”.