En av fördelarna med att bli gammal är att man får perspektiv på tillvaron. Om man får behålla minnet har man någonting att jämföra med och detta inte minst inom politiken. Nog har vi haft inkompetenta partiledare genom historien men frågan är om vi inte nu sätter någon form av rekord. Alla verkar genuint handlingsförlamade, men detta med ett undantag. Oavsett om man hatar eller älskar Jimmie Åkesson måste man erkänna att han ohotad innehar ledartröjan när det gäller det politiska hantverket.

Självklart har det att göra med erfarenhet. Han är trots allt den som i nuvarande laguppställning innehaft ämbetet under längst tid. Det politiska slitgörat har också lönat sig då han vet exakt vad som berör hans väljare. Både nuvarande och potentiella sådana.

Yrkesskickligheten visade sig senast när det gällde hemsidan Dumpen. För den som inte känner till den är det en hemsida som startades 2021 av den tidigare höjdhopparen Patrik Sjöberg och hans kollega Sara Nilsson. Båda var i barndomen offer för sexuella övergrepp och den som inte har läst Sjöbergs memoarer Det du inte såg från 2011 rekommenderas att göra det. Förövaren var hans styvfar och tränare Viljo Nousiainen och man ska ha ett hjärta av sten för att inte beröras. 

Dumpens idé är enkel. Genom att skapa fiktiva barnprofiler på olika forum blir de kontaktade av vuxna med pedofila böjelser som vill ha sex. Men i stället för att träffa ett barn konfronteras de av vuxna. Konfrontationen filmas och läggs ut på hemsidan.

Deras taktik har vållat diskussioner. En del jurister, såsom tidigare justitieminister Thomas Bodström, tillhör de skarpaste kritikerna. Argumentet mot Dumpens verksamhet kan sammanfattas med att brottsprovokation är olagligt och att det inte är riktiga barn som den vuxne har kontakt med.

Frågan som få verkar ställa sig är dock att om man kontaktar någon i sexuellt syfte och tror att det är ett barn borde risken vara överhängande att man – om det hade varit ett barn – hade fullföljt sina avsikter och därmed begått en barnvåldtäkt. 

Ett av ljushuvudena som konfronterats av Dumpen har valt att stämma den ansvarige utgivaren Sara Nilsson för förtal. En sådan stämning är helt lagligt då lagstiftningen som sagt inte inkluderar fiktiva barn. Att personen i fråga inte verkar ha insett att det bästa för honom och hans anhöriga nog hade varit att ligga lågt är en helt annan historia. Trots allt går det inte att lagstifta mot ett stort ego eller dumdristighet. Vad som går att lagstifta om är att göra det olagligt att kontakta barn i sexuellt syfte, även om barnet är fiktivt.

Dumpens Sara Nilsson fälldes dock av Göteborgs tingsrätt och ska betala 41 100 kronor till mannen för sveda och värk. 

Nu tillbaka till Jimmie Åkesson. Efter domen gick han ut i media och klargjorde att Sverigedemokraterna skulle betala Nilssons böter och att han redan privat hade donerat pengar.

Reaktionerna var talande: Vissa jurister menade att det var ”uppåt väggarna” och att ”rättssamhället” indirekt hotades. En form av ordfluff som jurister älskar. Men Åkesson visste precis vad han gjorde. Hans utspel gick väl hem hos dem som instinktivt tycker att det är jättekonstigt att män som vill ha sex med vad de tror är riktiga barn ska få skadestånd bara för att barnet är fiktivt. 

Sverigedemokraterna har också föreslagit en Lex Dumpen där brottsprovokation ska få tillåtas när det gäller sexualbrott mot barn. Det är inte en dag för tidigt.

Mats Qviberg är finansman

Få 6 månaders obegränsad läsning – för bara 79kr

Månadens erbjudande

Obegränsad tillgång till allt innehåll på fokus.se och i appen
Nyhetsbrev varje vecka
Avsluta när du vill

Få 6 månaders obegränsad läsning – för bara 99kr

Missa inte detta erbjudande!

Obegränsad tillgång till allt innehåll på fokus.se och i appen
Nyhetsbrev varje vecka
Avsluta när du vill