I efterdyningarna av elimineringen av ayatollah Ali Khamenei, som hyllats av iranier världen över, har uppgifter framkommit om hur Israel eliminerade sin största fiende – en man som i årtionden strävat efter att utrota den judiska staten. Terrorforskaren Magnus Ranstorp beskrev detaljerna kring operationen som: ”Det är verkligen som serien Teheran!”

När den israeliska underrättelsetjänsten Mossad vill veta i realtid var ayatollah Khamenei befinner sig kartlägger de inte enbart ayatollan, utan även hans livvakter. I flera år har Mossad hackat trafikkameror där de följt livvakternas rutter, sett vart de åkt och var de parkerat. ”Vi känner Teheran som vi känner Jerusalem”, berättade en källa inom den israeliska underrättelsetjänsten för Financial Times. Genom vakternas dagliga rutiner kunde Mossad dra slutsatser om var ayatollah Khamenei, tillsammans med andra toppar inom regimen, befann sig.

Mossads inofficiella motto, enligt den tidigare Mossad-agenten Viktor Ostrovsky, är By Way of Deception, alltså ”krigföring genom vilseledning”. Med tanke på underrättelsetjänstens hemliga operationer – däribland elimineringen av ayatollah Khamenei – är formuleringen träffande.

Liksom den fiktiva agenten James Bond är Storbritanniens spjutspets i att eliminera fiender som utgör ett hot mot statens existens, är den verkliga underrättelsetjänsten Mossad Israels spjutspets. Sedan staten grundades 1948 har landet attackerats av arabiska grannländer och därefter varit omringat av fiender.

För att säkra Israel och dess invånares säkerhet har Mossad spelat en avgörande roll. Underrättelsetjänsten hade exempelvis en stor betydelse i kriget mellan Hizbollah och Israel 2024. Mossad noterade att terrorgruppen Hizbollah var på väg att köpa personsökare från det taiwanesiska företaget Gold Apollo. Mossad tog då tillfället i akt att starta ett falskt företag med samma namn, utan att det riktiga företaget märkte något. Hizbollah fick senare 5 000 personsökare levererade – med ytterligare komponenter i de elektroniska apparaterna: sprängmedel. Den så kallade ”personsökarattacken” lyckades genom ett enda knapptryck att både eliminera och skada tusentals Hizbollahmilitanter.

Ibland måste man som litet land i Mellanöstern, med fiender som vill utplåna en, ta till spektakulära åtgärder – inte bara för att eliminera och skada fienden, utan också för att inge rädsla. Anledningen till att Mossad vill sprida skräck är just att avskräcka sina fiender från att attackera. Israels fiender vet att Mossad inte kommer att tveka att slå till mot dem, eftersom deras uppdrag är att skydda Israel och världens judar – ett uppdrag som historien har visat tas på största allvar.

Det finns få underrättelsetjänster som, likt Mossad, skyddar en folkgrupp som inte nödvändigtvis är medborgare i Israel. Deras uppdrag att skydda judar världen över grundas i att judar tidigare har utsatts för pogromer, Förintelsen, terrordåd och många andra fruktansvärda handlingar.

Mossad visar att judar i dag inte står ensamma. Uppdraget kan ses som en framgångssaga, då Mossad enligt uppgifter har stoppat ett femtiotal attacker riktade mot judar över hela världen bara efter 7 oktober-attacken.

”Mossad står som en varning till dem som söker Israels förintelse och ett löfte till judar världen över: ni är inte ensamma längre. I en värld där hot ofta uppstår i mörkret verkar Mossad i skuggorna – inte för äran, utan för överlevnad”, skrev Sabine Sterk i Times of Israel.

Christoffer Jonsson är samhällsdebattör och medlem i KDU 

Få 6 månaders obegränsad läsning – för bara 79kr

Därefter 169kr per månad

Obegränsad tillgång till allt innehåll på fokus.se och i appen
Nyhetsbrev varje vecka
Avsluta när du vill