Spana in honom spänna sina kreationistiska muskler:
Med tanke på den dåliga publicitet han fått är det kanske förvånande att Huckabee gjorde så bra ifrån sig i Iowa. Kanske säger detta – och det faktum att trean i demokraternas val (Hillary Clinton), fick dubbelt så många röster som republikanernas etta – mer om tillståndet i Grand Old Party än om Huckabees popularitet.
Bland Huckabees många mediala misshavanden står några ut.
Här föreslår han att de andra kandidaterna ska skära upp sina handleder:
Huckabee imponerades uppenbarligen så pass mycket av endorsement-jobbet för denna fantastiska produkt att han bara var tvungen att ha Chuck Norris till sin kampanj:
Här får han en presskonferens att skratta högt genom att först kritisera och avsäga sig negativt kampanjande för att sekunden efteråt visa en negativ kampanjfilm.
Ibland är en presidentkandidat oförmögen att göra bort sig själv tillräckligt mycket på egen hand, och får ta släkten till hjälp. Minns Al Gore, vars rundhövdade son lyckades åka fast för fortkörning med knark ett flertal gånger. Huckabees likaledes rundhövdade son gjorde sin stora insats i valrörelsen genom att tortera och medelst hängning mörda en hund.

Om Huckabees Pat Robertson-politik och David Brent-charm får något momentum återstår naturligtvis att se. Klart är i alla fall att Huck är en kandidat att räkna med en bra bit framöver.
Mer om Mike Huckabee:
Huckabee på Digg
Huckabee på Myspace
Huckabee på Youtube
Huckabees kampanjsajt
Huckabee på Facebook
Huckabee på New York Times
Jonatan Fried