Med 80 poäng av 100 rankas Sverige som det sjätte minst korrumperade landet i världen på Transparency Internationals årliga index över upplevd korruption. Sverige ligger jämsides med Schweiz och är kvar på samma nivå som förra året, men sedan 2015 har Sverige tappat 9 poäng och sjunkit på listan. Samtidigt är Danmark och Finland fortfarande i topp med 89 respektive 88 poäng.

– Den organiserade brottsligheten har djupa förgreningar i välfärdssystemen, säger Ulrik Åshuvud, generalsekreterare för Transparency International Sverige.  

Han anger flera orsaker till skillnaden mellan de nordiska länderna.

– De andra har inte samma utmaningar som Sverige när det gäller framförallt organiserad brottslighet och otillåten påverkan, infiltration och utpressning som sker på många områden i välfärdssystemen, säger han.

Men Sverige brottas även med andra problem än brottsligheten, förklarar Åshuvud.

– Vi behöver förbättra kontrollen i upphandlingsprocesserna och stärka transparensen kring det som upphandlas. Där har vi i flera år sagt att vi behöver inrätta en samlad nationell upphandlingsdatabas. Det har man i Finland till exempel och det är ett gott exempel.

En tredje faktor är olika former av intressekonflikter bland svenska makthavare. Som tidigare landshövdingen Anna Kinberg Batras rekryteringar eller när politiker och höga tjänstemän byter till den privata sektorn.

– Det har varit allt från ifrågasatta tillsättningsprocesser på hög nivå till aktiehandel för ministrar som tär på förtroendet i systemet, säger Åshuvud.

Regeringen har utlovat en handlingsplan mot korruption och på dess bord ligger sedan tidigare förslag på olika lagskärpningar, till exempel mot mutor i utlandet, samt stärkta regler kring partifinansiering och ett första lobbyregister. Men Ulrik Åshuvud konstaterar att regeringen bara har gått fram med en liten del av lagskärpningarna, den om missbruk av offentlig ställning.

Han påminner också om att dagens lagstiftning kring partifinansiering fortfarande är densamma som vid senaste valet. Då var fem av åtta riksdagspartier beredda att kringgå reglerna om anonyma bidrag i en TV4-granskning.

– Det är en allvarlig kris i det politiska systemet när det gäller politisk integritet. Det ligger ett förslag som täpper igen en del av möjligheterna, men det hade varit bra om den fanns på plats nu när vi har ett nytt val.

USA halkar något i listan och får 64 poäng av 100. Det är ett poäng mindre än förra året – men hela 12 poäng mindre än 2015 då USA hade högst poäng enligt nuvarande sätt att mäta, vilket har använts sedan 2012.

Rapporten återspeglar inte allt som hänt 2025, konstaterar författarna – som dock slår fast att det politiska klimatet i USA har försämrats i över ett decennium. Bland annat nämns att offentliga ämbeten i landet använts för att begränsa icke-statliga organisationer och journalister, att rättsväsendets oberoende undergrävts och att åklagarmyndighetens beslutsfattande blivit politiserat.

Korruptionsindex 2025

Indexet mäter upplevd korruption inom offentlig sektor i världens länder, där varje land blir poängsatt utifrån olika kriterier.


Följande länder rankas i toppen:

Danmark – 89 poäng

Finland – 88

Singapore – 84

Nya Zeeland, Norge – 81

Sverige, Schweiz – 80

Luxemburg, Nederländerna – 78

Tyskland, Island – 77.

Följande länder rankas i botten:

Somalia, Sydsudan – 9 poäng

Venezuela – 10

Jemen, Libyen, Eritrea – 13

Sudan, Nicaragua – 14

Syrien, Nordkorea, Ekvatorialguinea – 15

Källa: Transparency International

Få 6 månaders obegränsad läsning – för bara 79kr

Månadens erbjudande

Obegränsad tillgång till allt innehåll på fokus.se och i appen
Nyhetsbrev varje vecka
Avsluta när du vill

Få 6 månaders obegränsad läsning – för bara 99kr

Missa inte detta erbjudande!

Obegränsad tillgång till allt innehåll på fokus.se och i appen
Nyhetsbrev varje vecka
Avsluta när du vill