I måndags meddelade Kina överraskande att svenskar inte behöver visum för att resa till landet efter den 10 november. Beskedet innebär att Sveriges redan starka pass klättrar ett pinnhål i de internationella rankningar som mäter passens styrka, det vill säga hur många länder som medborgare från ett land kan resa till visumfritt. Enligt tidskriften The Economist, som hänvisar till konsultbolaget Henley & Partners, klättrar Sverige från sjätte till femte plats i listan med tillträde till 187 destinationer. Placeringen delas med sju andra västeuropeiska länder, bland andra Finland och Danmark.

Listan toppas annars av asiatiska länder: Singapore ligger etta för fjärde året i rad med visumfritt tillträde till 193 av 227 destinationer. Därefter följer Sydkorea och Japan med 190 respektive 189 destinationer. Stora ekonomier som USA och Storbritannien, som på senare år har blivit mer restriktiva med att släppa in utlänningar, har däremot få se sina pass halka ner i tabellen. USA, som toppade listan 2014, har fallit till tolfte plats tillsammans med Malaysia. Och Storbritannien, som låg högst 2015, har halkat till åttonde plats. Förklaringen är i hög grad så kallad reciprocitet: när ett land inför hårdare inresekrav svarar andra med samma mynt.  

The Economist noterar också att global rörlighet har blivit en statussymbol – och har ett ekonomiskt värde. I takt med att vissa pass tappar rörelsefrihet ökar efterfrågan på så kallade ”gyllene pass” – alltså medborgarskap som kan köpas genom investeringar i landet. Amerikaner utgår nu den största ”kundgruppen”, före turkiska, indiska, kinesiska och brittiska medborgare.

Få 6 månaders obegränsad läsning – för bara 79kr

Månadens erbjudande

Obegränsad tillgång till allt innehåll på fokus.se och i appen
Nyhetsbrev varje vecka
Avsluta när du vill