Nu vaknar SVT om studentinvandringsfusket 2024
SVT presenterar Fokus gräv från 2024 som sitt eget men tvekar att fullt ut visa vad ansvarslös invandringspolitik har ställt till med.
SVT presenterar Fokus gräv från 2024 som sitt eget men tvekar att fullt ut visa vad ansvarslös invandringspolitik har ställt till med.
Bra att SVT till slut granskar hur utomeuropeiska invandrare missbrukar uppehållstillstånd för studier som en genväg in i Sverige för att arbeta. Och hur agenturer mer än gärna hjälper till med den saken mot rundlig ersättning – och inte sällan med kriminella upplägg.
Men i sin dokumentär Studentparadiset presenterar SVT detta som ett eget nytt avslöjande. Det är det inte.
För snart två år sedan skrev jag ett reportage här i Fokus med rubriken Mängder med studentinvandrare försvinner – ingen vet vart.
Till nästan punkt och pricka har SVT valt att beskriva de problem som vi redan för två år sedan beskrev.
Redan då stod det klart att studietillstånd i praktiken fungerade som arbetskraftstillstånd: Arbete efter en termin, anhöriga med arbetstillstånd från dag ett – och personer som aldrig började studera men försvann ur systemen.
Vi visar på ännu värre systemfel. Enligt källor på Migrationsverket hämtar många sitt uppehållstillstånd på ambassaden, registreras vid inresa på Arlanda – och försvinner därefter spårlöst. I vissa grupper, bland annat unga kvinnor från Nigeria, finns misstankar om trafficking och prostitution. Myndigheterna saknar helt uppföljning.
Men i själva verket kunde detta ha varit känt tidigare hos betydligt fler redaktioner. Före Fokus granskning fanns både en intern NOA-rapport på Migrationsverket och Riksrevisionens genomgångar, som visade att uppgifter om faktiska studier saknades för nära var fjärde person med studietillstånd.
Bara under 2020 konstaterade Riksrevisionen omkring 13000 fall där det fanns skäl att utreda om villkoren alls uppfylldes – räknat över ett decennium handlade det om tiotusentals människor som beviljats tillstånd utan att någon haft kontroll på vad de faktiskt gjorde i Sverige.
Läser SVT över huvud taget Riksrevisionens rapporter? Antingen gör man inte det – och missar därmed grova systemfel. Eller också gör man det, men avstår från att berätta om dem. Jag vet inte vad som är värst.
Men att presentera det som ett eget avslöjade flera år senare är bara pinsamt. Det rimliga hade varit att redovisa det kända kunskapsläget och därefter lägga SVT:s egna nya fynd om hur agenturerna använder fejkade bankkonton ovanpå.
I stället börjar historien när SVT:s kamera slås på. Och som om detta inte vore nog ägnas dessutom en betydande del av reportaget åt reportrarnas eget arbete: deras samtal, deras funderingar och deras metod. Tittaren får följa journalisterna när de resonerar med varandra, i stället för att fullt ut få ta del av sakförhållandena. Det är en märklig form av metajournalistik som blivit allt vanligare – där reportern blir en del av berättelsen och samhällsproblemet reduceras till dramaturgi.
Med det sagt gör reportrarna ett gediget arbete med att låta frilansare i Pakistan söka upp ansvariga agenturer samt ställer ”studenter” i Sverige till svars med varför de arbetar när de borde studera.
Men jag har ytterligare en invändning. Studentparadiset visas i sin helhet endast på SVT Play. I linjär tv reducerades det till ett kort inslag i Rapport en söndag kväll. Det väcker frågan om SVT fortfarande tvekar inför att fullt ut ta sig an de konsekvenser som en ansvarslös invandringspolitik har fört med sig.