Filmscenen är klassisk.

Publiken invaggas i tron att allt är över. Nostromo har exploderat och xenomorphen är besegrad. Ripley låter axlarna sjunka och tar av sig rymddräkten – nu är det väl ändå slut? Men så plötsligt: Varelsen är inte död. Den har bara gömt sig!

Filmgreppet i slutscenen i Alien (1979) kan sammanfattas med orden ur en annan filmklassiker, Gudfadern III, när problemtyngde Michael Corleone suckar och säger ”Just when I thought I was out, they pull me back in”.

Är det en variant av detta vi ser nu i början av 2026?

Är brunsmetningens tid på väg tillbaka? Är det dags för lite 2015 igen?

En re-cap kan kanske vara på sin plats. Det här med brunsmetning känns ju kanske en aning avlägset.

Men det var faktiskt som så att politiska motståndare till dem som ville ha en stramare migrationspolitik ansåg att det var nazism och fascism att ens tala om dessa frågor, och man tyckte att de som ändå hade mage att göra det måste bli misstänkliggjorda, karaktärsmördade, utskuffade, isolerade och bekämpade. Det här var ju eran som födde ord som cancellerad.

Men vad var då de utfrysta, bojkottade, portade, uteslutna, tystade och brännmärktas stora brott? Jo, de tyckte att Sverige borde ha en reglerad invandring med ett rättssäkert system med klara och tydliga regler för vad som gäller om man vill komma till Sverige. De ansåg att Sverige inte kan ta emot tiotals miljoner migranter eftersom vi är ett välfärdssamhälle med begränsade möjligheter att integrera dessa.

Men det här var högafflarnas och facklornas tid, och då skulle det brunsmetas.

Ska den tiden komma tillbaka nu?

Fredrik Reinfeldts tidigare talskrivare Moa Berglöf – hon som myntade begreppet ”öppna era hjärtan” – gjorde i helgen ett tappert försök i Sydsvenskan att återuppliva ett av brunsmetnings-genrens mest klassiska grepp: att ta en person i samtiden och jämföra denna med en klassisk rasistskandal.

Nu blev Moderaternas riksdagsledamot Louise Meijer jämförd med det klassiska valstugereportaget från 2002 där moderater hade filmats med dold kamera och sagt saker som att ”muslimer är bra på att föda barn och att utnyttja vårt system”.

Vad hade då nämnda Meijer sagt för att reta upp Berglöf och få denna rasistskandal klistrad i pannan? Jo detta: ”De katastrofala konsekvenserna av massmigrationen till Sverige är uppenbara för alla”.

Usch och spott och fy. Så får man inte säga. Högafflar fram.

Här skulle berättelsen kunna ta slut. För enligt brunsmetningslogiken går man aldrig till den utpekade och frågar ”vad var det du menade egentligen?”.

Men till alla högafflars förtret finns det numera något som heter X.

Meijer förklarade att hon tyckte att det skett en stor demografisk förändring i Sverige som fått konsekvenser. Hon menade att självförsörjningen är lägre bland utrikes födda, vilket innebär kostnader för välfärdssystemet, hon menade att personer med utländsk bakgrund är överrepresenterade i gängkriminalitet.

Men. Allt detta är ju sant.

När människor ska bli utfrysta, bojkottade, portade, uteslutna, tystade och brännmärkta spelar det ingen roll. Det är precis så det fungerar med brunsmetning.

Johan Romin

Få 6 månaders obegränsad läsning – för bara 79kr

Därefter 149kr per månad

Obegränsad tillgång till allt innehåll på fokus.se och i appen
Nyhetsbrev varje vecka
Avsluta när du vill

Få 6 månaders obegränsad läsning – för bara 79kr

Därefter 169kr per månad

Obegränsad tillgång till allt innehåll på fokus.se och i appen
Nyhetsbrev varje vecka
Avsluta när du vill