Östermalm ligger i Sundsvall

Fokus är en rikstäckande tidning med prenumeranter från Simrishamn till Haparanda. Det är något vi självklart måste komma ihåg när vi gör tidningen. Ett exempel på det är att vi på kultursidorna skriver betydligt mer om film och böcker än om scenkonst och utställningar. När det gäller nyhetshändelser frågar vi oss alltid om de är riksangelägenheter eller bara Stockholmsfenomen. Men, djävulen finns i detaljerna.

Bloggaren Måns Renntun har kommit på oss med att berätta om stadsdelar, restauranger och operahus utan att tala om i vilken stad de ligger. Vi lovar bot och bättring. När vi skriver om Östermalm ska vi givetvis berätta att det är stadsdelen i Sundsvall vi menar, och att »Operan« ligger i Göteborg.

Prenumerera på Fokus!

41 nummer av Fokus för bara 975 kronor!

4 comments

  • Dave skriver:

    Men nu är det väl ändå så att 20 procent av befolkningen och (nu gissar jag bara) över 50 % av era läsare bor i Stockholm. Att försöka utjämna skillnader bara för sakens skull utan att se till vad läsarna faktiskt efterfrågar tror jag är fel väg att gå. Med det sagt att tidningen inte enbart ska handla om Stockholm.

    • Eric skriver:

      Varför skulle 50% av tidningens läsare bo i Tjockholm? Min erfarenhet säger snarare att stockholmare är mer intresserade av att läsa medier som är tydligt stockholmscentrerade. Sådana medier är för mig som ogillar allt som har med Stockholm att göra, paria. För min del ser jag gärna att tidningen preciserar, enligt ovan föreslagen hållning, i de fall där det inte är alldeles självklart.

  • [...] Fokus chefredaktör Martin Ahlquist kommenterar min smått rättshaveristiska kampanj om användandet (eller snarare icke-användadet) av ortsnamn i tidningen när det handlar om Stockholm, både i en kommentar till detta inlägg och på sin blogg. [...]

  • bf109 skriver:

    Har ni inga prenumeranter i Trelleborg? Eller Ystad? Två sydligare kommuner än Simrishamn.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*