
Kanske har de en poäng. För hur ska man annars förklara det stora ointresset för turerna på tidningen Norra Skåne?
Det är en härva som verkar ha allt: kommunpampar som pressar en tidningsledning, en reporter som omplaceras och mejl som försvinner.
Ändå dröjde det länge innan någon i Stockholm brydde sig. Inte förrän »Medierna« i Sveriges Radio uppmärksammade saken blev det lite drag.
Och fortfarande har alla missat det viktigaste: att historien kanske är sammankopplad med när Norra Skåne förra gången hamnade i rampljuset.
I augusti 2007 publicerade tidningen en artikel med rubriken: »Extra! Extra! Uppgifter från Miami: Castro död!« Ansvarige utgivaren Mimmi Karlsson-Bernfalk försvarade då publiceringen med att de hade »obekräftade rykten från källor på University of Miami«.
Återigen är Karlsson-Bernfalk i hetluften – nu för att vara ansvarig för omplaceringen av reportern som misshagat politikerna. Och när de försvunna mejlen till sist dök upp visade det sig att reportern grävt i försäljningen av den kommunala fastigheten Norra Station.
När skedde försäljningen? Just det: 2007.
Fokus kan alltså avslöja (Extra! Extra!) att iscensättningen av Fidel Castros död – enligt obekräftade rykten från Snapphanekällor – endast var ett sätt att tysta ner en tvivelaktig affär.
Det är i alla fall lika sant som att Castro är död