Normalt brukar utredaren och ministern hålla en gemensam presskonferens och båda fingra på det tryckta resultatet av utredningens arbete. Så var det inte alls i dag när utredningen ”Fri hyressättning vid nyproduktion” överlämnades.
Utredare Kazimir Åberg höll en presentation. Justitieminister höll en egen presskonferens. Och ovanligt nog markerade ministern från start att han inte var nöjd med utredningen på två viktiga punkter.
Utredningen hade att leverera det som var beställt i Januariavtalet. Det gjorde de, i princip, men Morgan Johansson var inte nöjd med resultatet på två punkter.
– Det finns ett förslag om att ytterligare hyreshöjningar ska kunna ske utifrån ”ändrade förhållanden”, som är allt för otydligt. Det måste vi titta noga vidare på. Hyresgäster ska inte behöva få plötsliga och kraftiga hyreshöjningar om till exempel området blir mer attraktivt, sa Morgan Johansson.
– Det handlar också om förslaget om fri hyressättning när hyresgästen skiftar, när en flyttar ut och en ny in. Det innebär en risk att man skapar incitament för att omsätta hyresgäster. Men en ny hyressättning ska inte befrämja kortsiktighet och spekulation hos en fastighetsägare, fortsatte han.
Slutsatsen? Jo, att ”ett par saker är bra, men att det också finns brister” att lyfta fram. Följden? Jo, att regeringskansliet ska fortsätta utreda konsekvenserna och eventuella förändringar på just de här punkterna.
Men stor roll i sammanhanget spelar också tidsplanen. Det här förslaget kommer att skickas ut på remiss, och där kommer många att instämma i kritiken, andra försvara ursprungsförslaget. Båda sidor kommer att mobilisera.