Äggfrysning i Stockholm utmanar KD:s familjepolitik
Med ”social frysning” av ägg vill KD Stockholm lösa ett typiskt storstadsproblem: att kvinnor skjuter upp barnafödandet.
Med ”social frysning” av ägg vill KD Stockholm lösa ett typiskt storstadsproblem: att kvinnor skjuter upp barnafödandet.
I begynnelsen var familjen Kristdemokraternas syfte och vårdnadsbidraget dess metod. Två gånger infördes det av borgerliga regeringar. Men sedan det slopats för andra gången av S-MP-regeringen 2016, bleknade det även på KD:s horisont. Ebba Busch talar hellre om kvinnligt företagande när hon då och då byter fokus från kärnkraft och sjukvård.
I förra valet tappade KD röster i storstäderna. Samtidigt var partiets traditionellt tydliga övervikt bland kvinnliga väljare nästan utraderad. I partiets valanalys konstaterades att KD-väljarna var intresserade av sin egen ekonomi – nästan lika mycket som M- och SD-väljare var. Analysgruppen bedömde också att sjukvårdsfrågan hade behövt kompletteras med ”ytterligare något kommunikativt prioriterat sakområde som uppfattades som KD-unikt”, gärna med lokalpolitisk bäring.
Inför årets val har Kristdemokraterna i Stockholm hittat frågan som partiet hoppas kan ge jackpot i höstens val – subventionerad äggfrysning. ”Social frysning” är termen, i motsats till ”medicinsk frysning” som redan idag subventioneras, exempelvis när en ung kvinna drabbats av cancer och måste få en behandling som hotar framtida fertilitet. Frontad av stockholmspolitikern Nike Örbrink och med partikamraten och regionpolitikern Carl Johan Schiller som förslagsställare ska social äggfrysning lösa ett typiskt storstadsproblem: att kvinnor skjuter upp barnafödande för att göra karriär, bland annat för att ha råd med en bostad med barnkammare.
– Mellan 100 000 och 200 000 kronor kan äggfrysning gå på, säger Nike Örbrink, som är 29 år och upptäckte att det var en snackis i bekantskapskretsen.
– Att frysa ner äggen är ett sätt att hålla det biologiska fönstret för barn öppet lite längre. Men alla har inte råd med den investeringen. För mig är det en frihetsfråga.
Kristdemokraterna är inte unika – även Liberalerna vill utreda subventioner för social äggfrysning. Det otippade är att just KD var först. För tio år sedan var partiet helt emot att ge ensamstående kvinnor rätt till assisterad befruktning. Då handlade det om ”tragedin att sakna en förälder” som, i KD:s ögon 2014, uppstod för barn som kvinnor födde på egen hand.
Men KD i Stockholm stödjer alltså nu kvinnliga ensamföräldrar bakvägen. Enligt en finsk studie är kvinnor utan partner i majoritet bland dem som fryser ner ägg. Somliga kanske går och väntar på den rätte innan de tinar upp äggen för att bli gravida. Men många blir också mammor helt utan relation med en man.
– Jag recenserar inte hur man använder äggen. Man får förhålla sig till de regler som finns, säger Carl-Johan Schiller.
Regeln som alltså finns – mot KD:s vilja – är att även ensamstående kvinnor får insemineras. KD vill också subventionera fler IVF-insatser. I dag får både par och enskilda kvinnor tre försök kostnadsfritt i Stockholm, men bara för första barnet. Även Liberalerna vill utöka chanserna till IVF, och idén har stöd av Statens medicinsk-etiska råd.
SD vill också subventionera fler IVF-försök, men intressantare är hur partiet intagit den traditionella nisch som KD Stockholm inte längre vaktar lika noga. SD i Region Stockholm säger bestämt nej till subventionerad äggfrysning – med hänvisning till att det är familjen som kultur man vill gynna. Par som redan har fått barn och vill ha fler – de ska få fler IVF-försök. Det är än så länge även KD:s inställning på nationell nivå.
– KD vill möta en normkris med en teknisk lösning. Det räcker inte. Vi vill stärka familjebildningen på riktigt genom att bejaka familjen kulturellt, säger SD:s hälso- och sjukvårdspolitiska talesperson Britt-Mari Canhasi (SD) i Region Stockholm.
SD lär bli frånsprungna på sikt. Länder som Frankrike och Italien har redan social äggfrysning utan villkoret att kvinnan har en man. Men på kort sikt skapar synen på frysta ägg en skillnad mellan KD och SD. Om äggfrågan blir en vinnare för KD i Stockholm – och ett sänke för SD – återstår att se.
***
Läs även: KD och C på varsin planet