På torsdag lanserar Fokus sin rankning över 100 svenska makthavare med buller och bång. Samtidigt kommer vårt uppslagsverk över politiska makthavare att öppnas. Adressen blir makthavare.se – det är i gång från fredag morgon. Utgånspunkten för wikin är Fokus rankning, och de 100 uppslagstexter vi har skrivit. Därutöver kommer det att vara fritt fram för alla som registrerar sig som användare att lägga till information och personer. Det kommer också gå att läsa aktuella blogginlägg om personerna och företeelserna som finns med. Välkomna på fredag!
Politik
- Aktuellt
- Inrikes
- Politik
Januariavtal 2.0 i sikte
Centern får ny partiledare, Magdalena Andersson får ett lyxproblem.
Av: Cecilia Garme•
Krönika
Thomas Gür: Mohamsson borde ha dompterat sitt parti
I stället hukar hon för den falang som lider av SD-fobi och låter partiets rädsla styra.
Jämför Sveriges 290 kommuner 2025!
Redaktionsbloggen
- Redaktionsbloggen
Lars Åberg: ”Självcensur och cancelkultur måste diskuteras mer”
Jag har nog alltid försökt betrakta samtiden från sidan eller snett underifrån. Därför har mina reportage ofta handlat om minoriteter och värderingskonflikter, säger Lars Åberg, ny krönikör på Fokus.
Av: Redaktionen
Krönika
Jon Åsberg: Hur ska det gå för årets 100 000 nya svenskar?
När Jon Åsberg gick i sjuan började Pirjo i hans klass. Hon blev senare sjuksköterska. Den integrationsresan förblir en dröm för många av dagens nya svenskar.
Krönika
Jon Åsberg: Energipolitiken typisk för hur Sverige sköts
Planeterna radade upp sig och elpriset skenade. Energipolitiken säger mycket om hur Sverige sköts numera.
Krönika
Jon Åsberg: »Rasfrågan« fortsätter genomsyra samhället
F W de Klerks ursäktsvideo gick hem hos Jon Åsberg – men inte i Sydafrika.
Krönika
Jon Åsberg: Helikopterskandalen ett haveri av kolossalformat
Miljarder har gått till ingenting, hamnat utomlands eller i privata fickor. Misslyckandet förtjänar en haveriutredning.
Krönika
Jon Åsberg: Ta seden där du är
De som omfamnar ett mångkulturellt Sverige verkar läsa talesättet »ta seden dit du kommer« bokstavligt.