… att vänsterledaren [[Lars Ohly]] är dubbelt olycksdrabbad. När han och sambon nyligen sålde en bostadsrätt med ordentlig vinst kallade han prisutvecklingen för »otäck«. Men den ofrivillige klipparen har drabbats förr. Även sambons lägenhet på södermalm i Stockholm inbringade en vinst i halvmiljonklassen.
Vänsterpartiet
Sticket
Johan Romin: Hatar verkligen hela Malmö Moderaterna, Vänsterpartiet?
Tänk er det motsvarande. En grupp moderater som går i Pride och skriker ”hela Malmö hatar Vänsterpartiet”. De hade blivit portade för alltid.
Sticket
Anosh Ghasri: Hela Malmö hatar polisen?
V:s Malmö-ordförande Tove Karnerud menade att man inte hatar polisen ”som myndighet eller så”, såsom skanderades i pridetåget där hon deltog.
Testa vår valkompass 2026!
Redaktionsbloggen
- Redaktionsbloggen
Lars Åberg: ”Självcensur och cancelkultur måste diskuteras mer”
Jag har nog alltid försökt betrakta samtiden från sidan eller snett underifrån. Därför har mina reportage ofta handlat om minoriteter och värderingskonflikter, säger Lars Åberg, ny krönikör på Fokus.
Av: Redaktionen
Krönika
Jon Åsberg: Hur ska det gå för årets 100 000 nya svenskar?
När Jon Åsberg gick i sjuan började Pirjo i hans klass. Hon blev senare sjuksköterska. Den integrationsresan förblir en dröm för många av dagens nya svenskar.
Krönika
Jon Åsberg: Energipolitiken typisk för hur Sverige sköts
Planeterna radade upp sig och elpriset skenade. Energipolitiken säger mycket om hur Sverige sköts numera.
Krönika
Jon Åsberg: »Rasfrågan« fortsätter genomsyra samhället
F W de Klerks ursäktsvideo gick hem hos Jon Åsberg – men inte i Sydafrika.
Krönika
Jon Åsberg: Helikopterskandalen ett haveri av kolossalformat
Miljarder har gått till ingenting, hamnat utomlands eller i privata fickor. Misslyckandet förtjänar en haveriutredning.
Krönika
Jon Åsberg: Ta seden där du är
De som omfamnar ett mångkulturellt Sverige verkar läsa talesättet »ta seden dit du kommer« bokstavligt.