Statsvetare: SD:s drag hotar förtroendet för riksdagen
SD säkrade en knapp seger i riksdagen genom att kringgå det etablerade kvittningssystemet. Agerandet får skarp kritik – men försvaras av partiets gruppledare.
torsdag 30 april
SD säkrade en knapp seger i riksdagen genom att kringgå det etablerade kvittningssystemet. Agerandet får skarp kritik – men försvaras av partiets gruppledare.
Tidöpartierna vann på onsdagen en uppmärksammad omröstning i riksdagen som gällde skärpta krav vid medborgarskap. Segern skedde med minsta möjliga marginal och efter att SD i sista stund kallat in två ledamöter som egentligen inte skulle delta i omröstningen. Dessa båda var utkvitterade i enlighet med den överenskommelse som finns mellan riksdagens partier.
SD hade nämligen fått nys om att två av deras tidigare riksdagsledamöter, de politiska vildarna Elsa Widding och Katja Nyberg, tänkte rösta emot Tidöpartierna och för oppositionens förslag.
SD borde alltså ha haft 60 röstande ledamöter, men hade 62 i omröstningen. Tommy Möller, professor i statsvetenskap, är kritisk till SD:s agerande.
– Att bryta mot överenskomna spelregler är problematiskt och inte ägnat åt att skapa och upprätthålla det förtroende som är nödvändigt för ett fungerande riksdagsarbete. För SD tycks dock i detta fall sakfrågan vara helt överordnad, skriver han i ett sms till Fokus.
Men Sverigedemokraternas gruppledare i riksdagen, Linda Lindberg, försvarar sitt agerande.
– Jag tycker fortfarande att jag har agerat helt korrekt. Jag upprätthöll den demokratiska majoriteten som väljarna har gett oss i parlamentet. Jag hedrade det i går och jag tyckte det blev bra, säger Linda Lindberg.
Oppositionen är av en helt annan mening. Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren säger att hon är ”chockad över hur SD hanterar den lagstiftande församlingen och våra demokratiska spelregler”. Miljöpartiets Annika Hirvonen menar att ”SD har manipulerat resultatet i en omröstning” och Centerpartiets Daniel Bäckström anser att man ”flyttat gränserna för den demokratiska ordningen”.
Men Linda Lindberg låter kritiken rinna av sig.
– Jag tänker att de är ganska så känslostyrda för tillfället. De har ju förlorat en vinst som de har tagit ut i förhand. Jag tycker snarare att jag har hedrat demokratin. Jag har stått upp för de majoritetsförhållanden som finns. Men då måste vi också ha ett system som håller – och det gör det inte, säger Linda Lindberg.

Att de båda tidigare SD-ledamöterna, numera vildarna, tänkte rösta med oppositionen var inget som var allmänt känt bland de övriga partierna i Tidösamarbetet – inte heller att SD tänkte agera för att stoppa oppositionens eventuella seger i omröstningen. Det berättar riksdagsledamoten Lars Beckman som deltog i omröstningen.
– Jag hade ingen som helst föraning om att SD tänkte, uppenbarligen med berått mod, kringgå kvittningssystemet. Jag tror ingen moderat visste om det faktiskt. Jag visste heller inte om att de två politiska vildarna skulle rösta med sossarna, säger Lars Beckman.
Den vänsterlutande tidningen ETC publicerade en artikel ungefär samtidigt som omröstningen skedde, som gick ut på att oppositionen var glada över att ha vunnit över regeringssidan i denna viktiga omröstning. Rubriken löd: Tidöregeringen förlorar historisk omröstning om medborgarskap. Här fanns även en ”segerintervju” med Miljöpartiets Annika Hirvonen. Artikeln togs senare bort från ETC:s sajt när det stod klart att oppositionen förlorat.
Vad visste egentligen Sverigedemokraterna innan omröstningen? Hur kunde det komma sig att de agerade så snabbt?
– Djungeltelegrafen går ju lite grann, så man får ju ändå till sig den typen av information. Det här var ju ingenting som de hade aviserat till oss. Den här informationen kom ganska sent. Det var ganska nära inpå voteringen som man fick kännedom om hur de tänkte agera. Och då valde jag att agera på det direkt. Det var väldigt snabba puckar, säger gruppledaren Linda Lindberg.
Enligt Sverigedemokraterna bör kvittningssystemet förändras så att det även innefattar de politiska vildarna. En opposition ska inte kunna ta hjälp av politiska vildar för att driva igenom beslut i riksdagen som går emot folkviljan.
– Vi behöver titta på systemet så att inte en enskild individ i Sveriges riksdag påverkar hela den svenska lagstiftningen, för det om något är odemokratiskt. Det måste vi ju liksom bara lösa ut för att då har du ju i princip mer makt och mandat som vilde än vad du har att vara del i ett parti i och det är ju såklart en helt orimlig ordning och det har ju aldrig varit tanken.
– Vi får ta upp detta internt mellan gruppledarna i nästa vecka, säger säger Linda Lindberg.
Lars Beckman (M) tror att händelsen i riksdagen i går kommer att leda till en vidare diskussion, både om kvittningssystemet men även om de politiska vildarnas roll i riksdagen.
– Jag tycker att man ska värna kvittningssystemet. Sedan är ju frågan vad de röda partierna har lovat. Här har det ju uppenbarligen skett förhandlingar mellan Miljöpartiet och vildarna och i den meningen har ju Miljöpartiet och vänstern duperat kvittningssystemet, säger Lars Beckman.
Fokus har sökt Annika Hirvonen, Lena Hallengren och Elsa Widding för en kommentar. De har ännu inte återkommit.
***