Sommar, sagor, djur och lite vikingar dominerar när jag googlar på svenska nöjesparker. Jag fattar ju varför när jag tänker efter. Det här är vad vi drömmer om, och ska vi göra en utflykt med familjen så är näst efter Naturen det här festliga mål. Det handlar dessutom om sånt vi kan.

I Frankrike däremot… så bygger man.

En vy från Parc Asteriz norr om Paris. Foto: Wikimedia Commons

Om man bortser från Paris Disneyland, som har direktförbindelse med jätteflygplatsen Charles de Gaulle-Roissy – man behöver inte ens passera Paris – så har franska nöjesparker ofta historiska teman. Parc Asterix ligger god tvåa vad gäller antal besökare, och på tredje plats kommer Puy du Fou.

Det är en park med föreställningar på historiska teman där den lokala lantbefolkningen troget står emot yttre faror och hot i form av till exempel romare, engelsmän eller revolutionärer. De försvarar troget sin tro och sin kung. Ofta. Parken är skapad 1989 av politikern Philippe de Villiers som befinner sig långt ut på högerkanten. 

Den högerkonservative franske politikern Philippe de Villiers skapade nöjesparken Puy Du Fou med historiska teman. Foto: Benoit Sanson/Wikimedia Commons

Två av mina tre (nu vuxna) barn har med skolan besökt Le Chäteau de Guédelon, som är ett pågående bygge av en (ny) medeltidsborg i ett övergivet stenbrott i en skog i Bourgogne. Här använder man medeltida tekniker och material. Det finns fler i den här genren, många fler.

Och det är inte jättekonstigt ur en fransk synpunkt. Historia och geografi är tunga ämnen genom hela det franska skolsystemet, och två epoker finns med redan från början: romartiden och medeltiden. Alla barn har läst om galler och Asterix och de har dessutom något sorts förhållande till Kung Arthur och hans riddare. 

Den nya medeltidsborgen Le Chäteau de Guédelon i Bourgogne under uppbyggnad 2020. Foto: Christophe Finot/Wikimedia Commons

Vilket inte hindrar att även fransmän kan sätta i halsen.

Staden Béziers ligger vid Medelhavskusten. Den är grundad på 600-talet före Kristus enligt arkeologiska fynd, men har i dag inget som lockar besökare och turister. Det vill den nyss omvalde högerextreme, och mycket mediale, borgmästaren Robert Ménard ändra på.

Enligt en artikel i Le Monde var hans första plan att bygga en kopia av Kolossen på Rhodos – en 30 meter hög staty föreställande en man (med invändig hiss), ett av världens sju underverk. Detta eftersom Ménard är övertygad om att Rhodosborna grundade Béziers. Projektet strandade (!) på att han inte fick köpa den havstomt han hade tänkt sig. Men skam den som ger sig. Nu har staden införskaffat 19 hektar inåt landet.

En skiss över den nya nöjesparken ”Antika Béziers” i Beziers. Foto: Pressbild

Här ska ”Antika Béziers” byggas – en pågående gigantisk föreställning under minst 30 år framåt, naturligtvis med antika material och tekniker. Här ska finnas arena, forum, tidstypiska bostadshus och egentligen allt vad den romerska modellstaden innehöll. Förmodligen även glass och sockervadd. 

Finns det då inget motstånd, kan man undra. Jo och nej. Kommunfullmäktige är övertygat, inklusive oppositionen i form av kommunisterna. Det här ska bli av! Arkeologer och den vetenskapliga miljön är förstås mer skeptisk. Man ser en sorts sten-Disney framför sig och det stämmer till eftertanke.

Så här är ”Antika Béziers” tänkt att se ut. Foto: Pressbild

Själv är jag mot min vilja entusiastisk. Det här kan bli kul. Det totalt orealistiska i pretentioner, (pris!) och skala gör att jag samtidigt tvivlar.

Det finns ytterligare en relevant fråga i sammanhanget: varför är det alltid ytterhögern som driver de här projekten? Nu när alla gillar dem. 

***

Få 6 månaders obegränsad läsning – för bara 79kr

Därefter 169kr per månad

Obegränsad tillgång till allt innehåll på fokus.se och i appen
Nyhetsbrev varje vecka
Avsluta när du vill