Årets klättrare – Trelleborg
Toppbild: Christer Berg/SCANPIX
De största förbättringarna har skett inom personaltäthet i förskola och sjukskrivningstal, men även skolutgifter, företagsklimat och socialbidragstagande bidrar starkt till klättringen. Kommunalrådet Ulf Bingsgård (m) är stolt över sin kommun, och inte direkt förvånad över språnget.
Han menar att det finns en ny och positiv anda här under senare år, med satsningar på skolor, förskolor och äldrevård. När det gäller sjukskrivningarna har man jobbat särskilt hårt.
– Vi har haft ett projekt för att få ner sjukskrivningstalen bland kommunalt anställda, som började 2007 och fick effekt 2008. Därigenom
minskade vi sjukskrivningarna med ett antal procentenheter, så det har säkert slagit igenom.
När det gäller företagsklimatet menar han att kommunen är en bra miljö för entreprenörer. Han anser också att kommunen börjat lyssna mer på företagen.
– Det är ett väldigt enkelt projekt egentligen – jag har gått ut och träffat företagarna, vilket min företrädare inte gjorde.
I motsatt riktning mot Trelleborg har kommunerna Bräcke och Berg rört sig – de är årets sjunkstenar. I synnerhet Bräcke i östra Jämtland, som fallit hela 162 placeringar till plats 262. Det är främst beroende på sjukskrivningstal, gymnasiebehörighet, lärartäthet, inflyttning samt födelseöverskott som läget har mörknat. Berg i Jämtlands län har fallit nästan lika mycket, ett ras med 155 placeringar från 70 ned till 225.